Piramida Higieny Ciała wg Pebelle cz.4a

Pielęgnacja skóry

Czwarty poziom piramidy.
W tym miejscu wchodzimy na wyższy stopień pojmowania zależności naszych zmiennych. Tutaj rozwija się podejście psychokosmetologiczne.

Z punktu widzenia kosmetologa – pielęgnacja skóry w Piramidzie Higieny Ciała, wydaje mi się być poziomem kluczowym. To skóra jest pierwszym widocznym wskaźnikiem, określającym poziom nawodnienia Twojego organizmu. To skóra zmienia się w sposób bardzo dokuczliwy, w przypadku nietolerancji pokarmowych. To znów skóra znacząco odróżnia skalą sprężystości wysportowane ciało od tego, które nie trenuje.

www.psychologiawygladu.pl
żródło internetowe

Bardzo ważnym punktem jest odmienna pielęgnacja skóry tej prawidłowo nawodnionej, zdrowo nakarmionej i wytrenowanej, a zupełnie inne potrzeby będzie miała skóra odwodniona, niedożywiona i wiotka.

Wizualizujesz już te różnice?

Z pewnością.

To jest ten przykry moment porównań.
„Ona ma skórę promienną, wręcz brzoskwiniową. Moja jest szara, wręcz ziemista” albo „Jakie ona ma piękne jędrne uda i pośladki. Moje oklejone cellulitem” (często mylonym z cellulitisem).

Brzmi znajomo?

Ale to przecież nie koniec zależności. Tu rodzi się (lub tylko zauważa, bo źródło może sięgać okresu dzieciństwa/dorastania) poważniejszy problem – natury psychicznej.

Psychika

https://www.niedziela.pl/artykul/134010/nd/Smutek-i-depresja

Zaniżające się poczucie własnej atrakcyjności i wartości. Kompleksy urastające często do rangi spraw priorytetowych. A te prowadzą do dysmorfofobii, czyli przesadnego wyolbrzymiania istniejących (lub nieistniejących) niedoskonałości w aparycji.

Trochę przerażająco brzmi.. jakbyśmy wszystkie na to zaburzenie cierpiały, prawda?

Brak akceptacji siebie

Gorsze samopoczucie w obecności potencjalnie lepiej wyglądających od nas kobiet to chyba standard. Każdej z pewnością znajome jest obmawianie, brak sympatii, niechęć do kontaktu z kobietami potencjalnie ładniejszymi. I odwrotnie. Te względnie (bo nie to ładne co ładne, tylko co się komu podoba) ładniejsze spotkały się ze wszystkim, co powyższe. I również z tego powodu miały gorsze samopoczucie.
Niepokojące, że to gorsze samopoczucie potęgowane jest również przez najbliższych. A może wręcz odwrotnie.. pielęgnowane przez nich od dziecka. Niechęć ze strony znajomych/nieznajomych stanowi jedynie „potwierdzenie bycia gorszym”.

Czy należy szukać winnych?

Jeśli chodzi o nawodnienie, zdrowe odżywianie i codzienną aktywność fizyczną, istotnie wpływającą na dobrą jakość skóry i ogólnie dobre samopoczucie– wpływ masz wyłącznie Ty.

Ty i tylko Ty.

Znam kobiety z dorastającymi dziećmi, firmą lub firmami! i wieloma innymi poważnymi sprawami, z którymi mierzą się każdego dnia. Mimo to znajdują czas na sport, przy okazji właściwie się odżywiają i nawadniają.

Nie wspominając o niepełnosprawnych, również znajdujących sens w zdrowym stylu życia?

„Dla chcącego, nic trudnego”
https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/79213/Wroclaw-Niepelnosprawni-tancerze-breakdance-zachwycili-publicznosc-Brave-Festiwalu#

Wiedzą, że dzięki lepszej kondycji organizmu będą mieli większą moc sprawczą nad codziennymi i niecodziennymi, zaskakującymi ich obowiązkami.

Dlatego nie przemawiają do mnie argumenty ale, bo, gdybym. Wszystko to kwestia wyborów i właściwej organizacji. Czasem też asertywności – stawiania granic. Dla własnego i najbliższych dobra. Bo wszędzie są zależności. Jak Ty będziesz zadowolona to i najbliżsi będą. Dlatego wybór wymaga chęci i świadomości sensu takiego stylu życia.

Wiem, że trudniej o siły, gdy masz depresję. Doskonale to rozumiem. Sama to odczułam. Ale mimo to – wstałam i poszłam biegać. To był mój wybór. Nie chciałam już dłużej być słaba.

Nie widzisz, że tu rozbija się o Twoje życie? Twój światopogląd. Twoje poczucie samoakceptacji oraz akceptacji innych i wszystkiego co odmienne, być może lepsze od Twojego.

Co to mogłoby być oprócz ciała? Samochód? Dom? Torebka? Perfumy?

O ile nie kierują Tobą, nazwijmy to „porównawcze” przesłanki, o tyle zdrowsze będzie Twoje podejście do rzeczy materialnych. Bo niestety, jeśli pragniesz rzeczą zaspokoić swoje zaniżone poczucie wartości, to to jest daremne. Chwilowa gratyfikacja. Wciąż pozostaniesz nieszczęśliwa.

Jesteś Człowiekiem.
Masz więc wolną wolę,
aby wybierać świadomie jak chcesz żyć i jaką osobą chcesz być.
Pytanie czy jesteś świadoma skąd, dlaczego, jak i co? 🙂
Myślę, że jak dojdziemy do wierzchołka piramidy, to zrozumiesz..
A przynajmniej zaczniesz rozumieć.
Mam nadzieję, że też otworzysz się na gotowość do zmian wyborów.

W kwestii szukania winnych źródła porównań, pozwolę sobie jeszcze teraz nie wnikać.

I tak od kondycji skóry, przeszłam do kondycji psychiki. To raptem szkic pełnego obrazu. Wątek jest bardzo obszerny. Więcej w kolejnym wpisie. W części 4b.

Piramida Higieny Ciała według Pebelle kierowana jest do osób zdrowych, czynnych zawodowo.

Pozwól mi o siebie zadbać. Pebelle

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *